Fotowoltaika

JAK DZIAŁA INSTALACJA FOTOWOLTAICZNA?

 

1. Panele fotowoltaiczne przekształcają energię ze słońca na prąd stały.

 

2. Inwerter zamienia prąd stały na prąd zmienny, który możesz używać w swoim domu.

3. Prąd zmienny którego nie wykorzystasz jest wysyłany z powrotem do sieci.

PANELE FOTOWOLTAICZNE

Najważniejszą częścią instalacji są panele fotowoltaiczne, które przekształcają światło słoneczne w energię elektryczną.

Panele to najbardziej kosztowna część instalacji. Ilość potrzebnych paneli słonecznych zależy od tego jakie jest zapotrzebowanie na energię w Twoim gospodarstwie domowym. W ten sposób wyznacza się maksymalną moc systemu, której nie opłaca się przekraczać ze względu na aktualnie obowiązujące rozliczenia energii odprowadzonej do sieci.

Przykład:
Średni miesięczny rachunek za prąd to 250 zł
Oznacza to, że rocznie zużywasz około 4500 kWh
Aby pokryć roczne zapotrzebowanie na energię potrzebujesz około 16-18 paneli fotowoltaicznych.

Panele można zainstalować na dachu budynku lub na specjalnej konstrukcji na gruncie. Typowy moduł fotowoltaiczny ma około 1,6 metra długości i około 1 metra szerokości. Jak się można domyślić na zamontowanie kilkunastu paneli potrzebna jest spora przestrzeń . Dlatego przed przystąpieniem do instalacji konieczne jest przeprowadzenie profesjonalnego audytu technicznego, którego celem jest dobranie optymalnej lokalizacji i rozłożenia paneli. Wystarczy do nas zadzwonić i umówić się z naszym specjalistą na spotkanie.

FALOWNIK

Kolejny ważny element instalacji to falownik ( inwerter ). Jego zadaniem jest przekształcanie prądu stałego (produkowanego przez panele) na prąd zmienny, czyli taki jakiego potrzebujemy do zasilania urządzeń elektrycznych w naszym domu.

Wygenerowany w ten sposób prąd zmienny jest wprowadzany do instalacji elektrycznej, dzięki czemu możemy z niego korzystać bezpośrednio, natomiast jego niewykorzystany nadmiar jest wysyłany z powrotem do sieci. Ilość prądu wpuszczonego do sieci jest zliczana przez specjalny dwukierunkowy licznik montowany przez operatora sieci energetycznej.

Większość falowników posiada moduł  wi-fi, który umożliwia podłączenie instalacji do sieci internetowej oraz obserwowanie uzysków z instalacji na stronie www lub specjalnej aplikacji na telefon.

KONSTRUKCJA MONTAŻOWA

System montażu to bardzo ważna część instalacji . Od niego zależy poprawność działania ale też aspekt wizualny instalacji .

W zależności od pokrycia dachu oraz jego nachylenia dobierany jest odpowiedni system mocowania. Systemy mocujące na grunt lub płaski dach zazwyczaj nie potrzebują przytwierdzania ich do podłoża czy dachu. W zamian posiadają odpowiedni balast, który równoważy ich ciężar. Dach płaski musi posiadać wtedy odpowiednią wytrzymałość na dodatkowe obciążenie.

DOTACJA

Wypełnij formularz lub zadzwoń i dowiedz się więcej na temat dotacji . 

14 + 11 =

Call Now ButtonZADZWOŃ
Translate »